Hogyan befolyásolja a légszennyezés egészségünket?

Hogyan befolyásolja a légszennyezés egészségünket?

Olyan termékeket is tartalmazunk, amelyekről úgy gondoljuk, hogy hasznosak az olvasóink számára. Ha ezen az oldalon található linkeken keresztül vásárol, akkor kis jutalékot kereshetünk. Itt van a folyamatunk. Úgy tűnik, hogy a légszennyezés

a légszennyezés különféle egészségi állapotokhoz vezet vagy hozzájárul. A légszennyezésnek az ember egészségére gyakorolt hatása az enyhe légzési nehézségektől a súlyos kardiovaszkuláris problémákig terjedhet, ideértve a szívbetegségeket és a stroke -t.

A levegőben lévő káros gázok és részecskék számos forrásból származnak, beleértve a járművekből származó kipufogógázokat, a szén vagy a gáz égetésétől, valamint a dohányfüstből.

Vannak módok a légszennyezés egészségre gyakorolt hatásainak korlátozására, például a nehéz forgalommal rendelkező területek elkerülésére. A jelentős változás azonban a levegőminőség javulására támaszkodik globális szinten.

Ebben a cikkben megvitatjuk, hogy a légszennyezés hogyan befolyásolhatja az ember egészségét.

Mi a légszennyezés?

A levegőszennyezés olyan kis részecskékből áll, amelyek természetes vagy mesterségesek lehetnek.

A lehetséges szennyező anyagok tartománya azt jelenti, hogy a légszennyezés mind a szabadban, mind a beltéri embereket érinti.

A kültéri légszennyezés a következőkből áll:

  • A szén és a gáz égetéséből származó részecskék
  • Káros gázok, például nitrogén -oxidok vagy kén -dioxid
  • dohányfüst
  • Földszintű ózon

A beltéri légszennyezés a következőkből áll:

  • Háztartási vegyi anyagok
  • káros gázok, például szén -monoxid vagy radon
  • Építőanyagok, például ólom vagy azbeszt
  • Pollen
  • penész
  • dohány Füst

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a szennyező anyagok, amelyek a legnagyobb kockázatot jelentik az ember egészségére, a következők:

  • részecskék (részecske -szennyező anyagok ), amely szuszpendált szilárd anyagokat és folyékony cseppeket tartalmaz
  • nitrogén-dioxid
  • kén-dioxid
  • ózon

rövid távú expozíció

A légszennyezés rövid távú expozíciója, például a talajszintű ózon, befolyásolhatja a légzőrendszert, mivel a szennyező anyagok többsége az ember légutakon keresztül lép be a testbe.

A légszennyezés rövid távú expozíciója légúti fertőzésekhez és csökkent tüdőfunkcióhoz vezethet. Ez súlyosbíthatja az asztmát az ilyen állapotú embereknél is.

A kén -dioxidnak való kitettség a szem és a légúti traktus károsodását okozhatja, valamint a bőr irritálását okozhatja.

Hosszú távú expozíció

A légszennyezés által okozott hosszú távú egészségügyi problémák kutatása folyamatban van. A kutatás összekapcsolta a légszennyezést a súlyos egészségügyi problémákhoz, a káros születési eredményekhez és még a korai halálhoz is.

krónikus obstruktív tüdőbetegség

A részecske -szennyező anyagoknak való kitettség krónikus obstruktív tüdőbetegséget (COPD) okozhat. A WHO szerint a légszennyezés a COPD -esetek és halálesetek 43% -át okozza világszerte.

A COPD olyan betegségek csoportja, amelyek légzéssel kapcsolatos nehézségeket okoznak, például emfizéma és krónikus bronchitis. Ezek a betegségek blokkolják a légutakat, és megnehezítik az ember lélegzését.

Nincs gyógymód a COPD -re, de a kezelés segíthet csökkenteni a tüneteket és javíthatja az életminőséget.

tüdőrák

A WHO szerint a légszennyezés az összes tüdőrák esetének és halálának 29% -át okozza.

A részecskeszennyező anyagok valószínűleg jelentősen hozzájárulnak ehhez a számhoz, mivel kis méretük lehetővé teszi számukra az alsó légúti traktus elérését.

kardiovaszkuláris betegség

A kutatások azt mutatják, hogy a magasabb szintű légszennyezéssel rendelkező területen való élés növelheti a stroke halálának kockázatát. A levegőszennyezés stroke -ot és szívrohamot válthat ki.

A 2018. évi áttekintés megjegyzi, hogy a betegségvizsgálat globális terhe becslése szerint a légszennyezés 2015 -ben a szív- és érrendszeri halálesetek 19% -áért felelős. Ez szintén a stroke miatti halálesetek kb. 21% -át és 24% -át okozza. a szívkoszorúér betegség okozta halálesetek.

koraszülés

A Környezetvédelmi Kutatási és Közegészségügyi Nemzetközi Folyóiratban szereplő kutatások szerint a szennyezett levegőnek való kitettség miatt a terhes nők nagyobb valószínűséggel élnek koraszülésben.

A kutatók azt találták, hogy a koraszülés esélye csökken a csökkent expozícióval.

A specifikus szennyező anyagok egészségügyi hatásai

A rákkutatási kutatás kutatása szerint a kültéri légszennyezés karcinogén, ami azt jelenti, hogy rákot okozhat.

A szennyezett levegő különálló részecskéket és vegyi anyagokat tartalmaz, amelyek mindegyike eltérő hatással van az egészségre.

részecske -szennyező anyagok

A részecskeszennyező anyagok a levegőben lévő különböző részecskék kombinációjából állnak.

Ezen részecskék kis mérete miatt elérhetik a tüdőt, és növelhetik a tüdő és a szívbetegség kockázatát.

Az asztmában szenvedő emberek tüneteinek romlását is okozhatják.

Földszintű ózon

A szennyező anyagok napfényben reagálnak, hogy földi szintű ózont hozzanak létre. A szmog nagyrészt ózonból áll, és az asztma tüneteinek kulcsfontosságú kiváltása.

Szén -monoxid

A 2016. évi cikk szerint, ha a szén -monoxid szintje 2%-nál alacsonyabb, akkor ez a gáz nem befolyásolja az ember egészségét.

Ha azonban a szintek meghaladják a 40%-ot, akkor a szén -monoxid halálos lehet.

A szén -monoxid -mérgezés tünetei magukban foglalhatják:

  • Gyengeség
  • szédülés
  • mellkasi fájdalom
  • hányás
  • Zavart
  • Fejfájás

Ha egy személy azt gyanítja, hogy szén -monoxid -mérgezésben szenved, akkor egy olyan területre kell költöznie, ahol frissen friss légi és azonnali orvosi segítséget kérni.

kén -dioxid

A kén -dioxid a fosszilis tüzelőanyagok, például a szén és az olaj égő mellékterméke.

Szemirritációt okozhat, és kiszolgáltatottabbá teheti az embert a légzőszervi fertőzések, valamint a szív- és érrendszeri betegség kialakulására.

nitrogén -dioxid

nitrogén -dioxid van jelen a jármű kipufogógáz -kibocsátásában. A gáz- és petróleumfűtők és kályhák szintén nagy mennyiségű gázt termelnek.

A nitrogén -dioxidnak való kitettség légúti fertőzésekhez vezethet. A nitrogén -dioxid belélegzése általában zihálást vagy köhögést okoz, de fejfájáshoz, torokirritációhoz, mellkasi fájdalomhoz és lázhoz is okozhat.

Hogyan csökkenthetjük az expozíciót?

Az emberek csökkenthetik a légszennyező anyagok kitettségét azáltal, hogy korlátozzák a rossz levegőminőséggel rendelkező területeken töltött időt. Fontos, hogy tisztában legyen a lehetséges légszennyező anyagokkal mind a szabadban, mind a beltérben.

kültéri légszennyezés

A kormányok, a vállalkozások és az egyének mind segíthetnek a légszennyezés minimalizálásában. A járművekből származó kibocsátások és a légkörben lévő szennyező anyagok szintjének csökkentése javíthatja a levegő minőségét.

Egy személy az Airnow webhely használatával is ellenőrizheti a jelenlegi levegőminőséget. Ez a kormányzati szolgáltatás figyeli az Egyesült Államok levegőminőségét.

A webhely információkat nyújt a légszennyezés szintjéről, amelyet az egészségre gyakorolt potenciális hatásuk szerint színkód. Ha a besorolás narancssárga vagy annál magasabb, akkor az emberek segíthetnek egészségük védelmében:

  • Kerülje el a forgalmas utak melletti sétát
  • Kevesebb ideig a szabadban történő edzés vagy a beltéri helyszín használata
  • Beltéri tartózkodás, amíg a levegőminőség javul

Beltéri levegőszennyezés

Egy személy csökkentheti a beltéri légszennyezést azáltal, hogy az épületek tiszta és szellőztetik.

A por, penész és pollen mind növelheti a légzési problémák kockázatát.

A radongáz olyan otthonokban építhet fel, amelyeket a fejlesztők uránlerakódásokkal rendelkező földre építettek. A radongáz tüdőrákot okozhat.

Egy személy egy radon tesztkészlet segítségével ellenőrizheti az otthoni radonot. Alternatív megoldásként szakembert alkalmazhatnak, hogy elvégezzék ezt a mérést.

A radon tesztkészletek vásárolhatók üzletekben és online.

Az ember használhat szén -monoxid -detektorot a szén -monoxid szintjének megfigyelésére otthonában vagy munkahelyén.

Szén -monoxid -detektorok vásárolhatnak üzletekben és online.

Összegzés

A levegőszennyezés káros lehet az ember egészségére. Légzési és szív- és érrendszeri körülményeket okozhat.

Az ember csökkentheti az egészségügyi problémák valószínűségét azáltal, hogy ellenőrzi a helyi területeken lévő levegőminőséget, és tisztában van a meglévő egészségügyi feltételekkel.

A szén -monoxid halálos lehet. Ha valaki úgy gondolja, hogy szén -monoxid -mérgezéssel rendelkeznek, akkor friss levegőbe kell kerülniük, és azonnal orvosi segítséget kell kérniük.

  • Közegészségügy
  • A kardiovaszkuláris/kardiológia
  • Környezet/víz/szennyezés

Az orvosi hírek ma szigorú beszerzési irányelveket és Csak a szakértői tanulmányokból, az egyetemi kutatóintézetekből, valamint az orvosi folyóiratokból és egyesületekből származik. Kerüljük a tercier referenciák használatát. Összekapcsoljuk az elsődleges forrásokat – beleértve a tanulmányokat, a tudományos referenciákat és a statisztikákat – az egyes cikkekben, és felsoroljuk azokat a cikkek alján található források szakaszban is. Többet megtudhat arról, hogyan biztosítjuk, hogy tartalmunk pontos és aktuális legyen a

szerkesztői politika elolvasásával.

Uncategorised